Nejčastější dotazy k chovu medúz

Nejčastější dotazy k chovu medúz

Jak dlouho se medúza dožívá?

Záleží na druhu medúzy. V současné době chováme medúzy, které se dožívají více než jeden rok, ale máme také medúzy, které žijí roky dva. Životnost jednotlivých medúz máme uvedenou u konkrétních druhů.

Jak často se musí krmit?

Medúzy se krmí jednou denně a jedenkrát týdně se může krmení vynechat. Při znečištění vody rozdělujte krmení raději na dvě denní dávky.

Zůstává akvárium stále čisté?

Akvárium je vhodné umístit mimo dosah slunečního svitu. Tak by nemělo být náchylné na růst řas. Pak stačí dvakrát za týden očistit při výměně vody i sklíčka akvária.

Jak často se musí měřit kvalita vody?

Kvalitu vody doporučujeme měřit minimálně 3 x týdně (cca 5 minut práce).

Jak často se musí měnit voda?

V  akvárií měníme cca 10 % jednou týdně (bílá akvária doporučujeme čistit 2x týdně). Při naměření hodnot vody mimo ideální hodnoty vyměňte část vody dříve, nebo vyměňte větší část vody naráz. Nikdy ale neměňte více jak 50% vody najednou.

Jsou medúzy nebezpečné?

Měsíční medúzy jsou pro člověka neškodné, neboť jejich jed přes lidskou kůži nepronikne. V současné době ale máme v naší nabídce i medúzy, které mohou způsobit lehké popálení kůže. Více viz specifikace jednotlivých druhů medúz.

Čím medúzy krmíme?

Nejlepší potravou pro medúzy jsou čerstvě vylíhlé artémie ( žábronožky). Ty totiž neustále plavou v akváriu, až do jejich zkonzumování, tudíž u nich nehrozí riziko, že zašpiní vodu. Dále můžeme krmit mraženými artemiemi, cubic sušeným jídlem, baby brine shrimps (sterilizované artémie ), nebo mraženým či sušeným fytoplanktonem. Jídlo,  které spadne na dno akvária je nutné odsát hadičkou.

Potřebují světlo?

Medúzy v přírodě vyplouvají za slunečním i měsíčním svitem, proto je potřeba jim i v akváriu co nejvíce přiblížit přírodní podmínky. Ve dne doporučujeme dávat spíše světlejší barvy a na večer a noc pak barvy tmavší. Svítíme jim 24 hodin denně, případně můžeme v noci na 5-10 hodin světlo vypínat.

Proč musí být speciálně navržená akvária pro medúzy?

Veškerá akvária jsou speciálně navržená pro chov medúz a to tak že v akváriu musí být vytvořen neustálý proud vody, akvária mají zaoblené tvary, aby se medúzy nemohly zachytit v rohu a také je dobře zabezpečena filtrace, aby nemohla medúzy nasát.

Kde lze sehnat mořskou vodu?

Mořskou vodu si lze namíchat doma pomocí destilované vody či osmotické vody a mořské soli. Ideální hodnota hustoty vody je 31-34 ppt. Vše potřebné si můžete zakoupit na našich stránkách.

Jak postupovat, pokud potřebuji odjet na delší dobu, než je například víkend?

Medúzy bez krmení vydrží i delší dobu. Ovšem velmi to nedoporučujeme často praktikovat, jelikož jim to nedělá dobře a mohou se také začít zmenšovat. 

Pro udržení medúzy v kondici a dobrém zdravotním stavu, doporučujeme krmit denně. Případně je možné jednou týdně krmení vynechat. Pokud odjíždíte na delší cestu, je potřeba zajistit, aby se o akvárium někdo postaral.  Pokud vypustíte polovinu vody z akvária, můžete ho opatrně převážet s sebou nebo například ke známým, kteří se o medúzy v době vaší nepřítomnosti postarají u sebe doma. U větších typů akvárií je pak třeba zajistit, aby do bytu docházel někdo, kdo bude jednou denně medúzy krmit a jednou za dva dny měřit kvalitu vody. V případě potřeby poskytujeme servis péče o akvária, i hotel pro medúzy.

Jakou by měla mít voda teplotu?

Medúzy mohou mít teplotu od 15 – 30 stupňů. Nesvědčí jim však přílišné kolísání teploty. Proto se snažte udržovat medúzám stálou teplotu a změnu teploty provádět vždy jen velmi postupně. Nejoptimálnější teplota je pro ně v rozmezí 18 – 22 C.

Jak se rozmnožují?

Samička vypustí vajíčko a samec ho pomocí spermie oplodní. Z vajíčka se poté stává planula, později polyp, které se přichytí na stěnu akvária. Z polypu se později stane storbyla, ze storbyly ephyra a z ephyry nakonec medúza. Polypy se množí asexuálně dělením. Ovšem vzhledem k nutnosti pravidelné výměny vody a čištění akvária, je velmi nepravděpodobné, že se ke stádiu polypu dopracujete i ve vašem akváriu.

 Jak se pozná zdravá medúza?

Zdravá medúza má kloboučkový tvar a pohybuje zhruba jednou za 3 - 6 sekund (po krmení je medúza pomalejší), má 4 chapadla a vlásky podél kloboučku.

Jak vzniklo jméno měsíční medúzy?

Název měsíční medúzy pochází podle 4 půlměsíčků (žaludků) uprostřed, připomínající měsíc.

Dá se sehnat i jiný druh?

Ano v současné době odchováváme již několik druhů medúz a další jistě brzy přibydou. Jsme ale i schopni zajistit na zakázku jakýkoliv druh medúz.

Jaké jsou velikosti medúz?

Měsíční medúzy se přizpůsobují velikosti akvária. V menších typech akvárií se maximální velikost pohybuje do cca 8 cm. Ve velkých typech akvárií mohou medúzy dorůstat až 25 cm. Jisté druhy medúz mohou mít až 30 cm. Více viz specifikace jednotlivých medúz.

Doporučené množství medúz?

Medúzy žijí v přírodě ve velkých skupinách, nedoporučujeme proto chovat jen jednu medúzu. Záleží na druhu medúz a velikosti akvária, ale vždy je vhodné mít v akváriu alespoň 3 medúzy.

Jak medúza jí?

Medúzy loví pomocí vlásků podél kloboučku a poté si potravu soukají do 4 žaludků uprostřed, pomocí chapadel. Najedená medúza má naplněné 4 žaludky uprostřed.

Dají se medúzy posílat poštou?

Ano medúzy se dají posílat. Jsou zabalené ve dvojitém sáčku a v thermo krabičce, která zajistí udržení stálé teploty i během doby transportu. Důležité je mít načasované převzetí zásilky.

Váš nákupní košík je prázdný!

Nejčastější, dotazy, chovu, medúz, medúzách